0
Atatürk Havalimanı'nda, pilot, bir yolcunun uçakta dikişleri patlaması üzerine uçuş önceliği talep etti. Kule ile pilotlar arasında yoğun bir konuşma trafiği yaşandı.
Yakıt kritiğine giren, sis sebebiyle havalimanlarına inemeyen uçaklar, hasta yolcusu olduğu için iniş önceliği isteyen pilotlarla kule görevlileri arasında diyaloglar yaşandı.

İstanbul'u etkisi altına alan yoğun sis sebebiyle uçuş trafiği etkilendi. Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı'na inemeyen uçaklar çevre havalimanlarına yönlendirildi. İç ve dış hatlarda kalkış ve inişlerde gecikmeler yaşandı. Uçaklar havada iniş için uzun süre beklemek durumunda kaldı. Yakıt kritiğine giren ve hastası bulunan uçaklara öncelik tanındı.

Bir yolcunun dikişlerinin patlaması üzerine, pilot, durumu hava trafik kontrolörlerine bildirerek iniş önceliği istedi. Pilotla kule arasındaki diyalog kayıtlara şöyle yansıdı:

Pilot: Ameliyatlı bir yolcumuz var dikişleri patladı, şuanda kanaması var. İniş önceliği istiyoruz.
Kule: Ambulans ve doktor istiyor musunuz?
Pilot: İstiyoruz efendim
Kule: Dinlemede kalın

İZMİR, ESENBOĞA HAVALİMANLARI DOLU

Sis nedeniyle uçakların iniş yapacakları havalimanlarında da sıkıntı çıktı. Bazı havalimanlarının dolu olması üzerine uçaklar en yakın havalimanlarına yönlendirildi. Pilotla hava trafik kontrolörleri arasındaki dolu havalimanı konuşmaları ise kayıtlara şöyle yansıdı:

Pilot: İzmir talep ediyoruz. İzmir'e devam etmek isteriz.
Kule: İzmir dolu, Antalya Bodrum ve Dalaman'da boş yer var.
Bir başka pilota ise Kule görevlisi şöyle bilgi verdi:
Kule: Esenboğa'da yer kalmamış. Antalya, Bodrum, Dalaman mevcut yerler.

YAKITIMIZ ÇOK KRİTİĞE GİRDİ

Yakıt kritiğine giren bir başka uçak ise İstanbul'a divert etmek istedi. Pilotla kule arasındaki görüşme şöyle:

Pilot: Sabiha Gökçen' deki son görüş durumu öğrenebilir miyiz?
Kule: Anlaşıldı efendim. Dinlemede kalın chek edelim

Pilot: Dinlemede kalamayacağız. May-day deklere etmek üzereyiz. Yakıtımız çok kritiğe girdi. Eğer görüş şartlarını garantiye almak için tekrar İstanbul'a divert etmek istiyoruz.

Kaynak:Sabah

Yorum Gönder

 
Top